62,348,792 Unikalnych wizyt
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook
Nawigacja
Start
Mapa serwisu
Kanał ZSAiO na YouTube
Dom Wczasów Dziecięcych
HOTELIK
Bursa nr 2 w Żywcu
Rekrutacja
Regulamin rekrutacji
Kierunki kształcenia
Dla Kandydatów
Warsztaty Mechanizacji
Mapa dojazdu
Szkoła
Statut Szkoły
Historia i Patron Szkoły
Dokumenty
Regulaminy Szkolne
Samorząd Uczniowski
Organizacja roku szkolnego
Przetargi
PROJEKTY
Nauczyciele
Dyżury Nauczycieli
Rady Pedagogiczne
Grono Pedagogiczne
Pedagog Szkolny
Publikacje nauczycieli
Awans Zawodowy
Głos Nauczycielski
Rodzice
Informacje
Rada Rodziców
Dyżury Nauczycieli
Zebrania z Rodzicami
Dla uczniów
Praktyki Zawodowe
Dydaktyka
Język polski
Historia i WOS
Zadania Egzaminacyjne
Serwis Szkolnictwo
Platforma Edukacyjna
Podstawy Techniki
Budowa Pojazdów
Budowa Maszyn
Maszyny i ciągniki
Rysunek Techniczny
Testy online z Informatyki
Egzamin Zawodowy-TESTY
Przedmioty-Testy
Kalendarz roku szkolnego
WSO
Katalog stron WWW
Współpraca
Kontakt
Wykaz Podręczników
Kierunki kształcenia
LO - Klasa mundurowa
LO - Klasa integracyjna mundurowa
Technikum Hod. Koni
Technikum Hotelarstwa
Technikum Żyw. i Usług G.
Technikum Obsł. Turyst.
Zasadnicza SZ - Kucharz
Zasadnicza SZ - MOPiMR
Olimpiady i konkursy
Strzelectwo
Sprawni jak żołnierze
Olimpiady i konkursy
Obiekty sportowe
Galerie
Galeria FOTO
VIDEOTEKA
Przeglądarka FOTO
Panoramy wirtualne
Różne
Ciekawe linki
Poczta e-mail
Event Calendar
Mapa - Żywiec
Bramka E-mail
Bramka SMS
Archiwalne news
EduBlog
File Uploaded
CKEditor
Test Generator
Zastępstwa
Mechanik-Operator
Budowa Pojazdów

Silnik

 

 

Ukł. chłodzenia

 

 

Ukł. smarowniczy

 

 

Ukł. zapłonowy

 

 

Rozrusznik

 

 

Sprzęgło

 

 

Skrzynia biegów

 

 

Akumulator

 

 

Prądnica

 

 

Amortyzator

 

 

Ukł. hamulcowy

 

 

Światła

 

 

Ukł. kierowniczy

 

 

Instalacja elektryczna

 

 

Klakson

 

 

Opona

 

Co warto wiedzieć o samochodzie ?

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest również kwestią technicznego wyposażenia i właściwej konserwacji pojazdu. Z jakich ważnych komponentów składa się samochód i jakie posiada wyposażenie istotne dla bezpieczeństwa? Co ukrywa się za powszechnie stosowanymi symbolami i na co należy zwracać uwagę? Oto kompendium;

Silniki

Przeważająca część samochodów osobowych wyposażona jest dziś w silnik spalinowy. W komorze spalania sprężana jest i następnie spalana mieszanka powietrza z paliwem. Znaczny wzrost popularności odnotował w ostatnich latach silnik Diesla, który łączy w praktyce oszczędność i wysoki moment obrotowy, a więc to, co cenią użytkownicy jako "elastyczność" silnika. Obok napędzania gazem ziemnym, w przyszłości dużą rolę odgrywać będą zapewne elektryczne jednostki napędowe zasilane wodorem lub etanolem czy benzyną - tzw. ogniwa paliwowe. Napędy hybrydowe łączą różne rodzaje silników, np. elektryczny i wysokoprężny (Diesel).

Skrzynia biegów i sprzęgło

Sprzęgło stanowi rozłączne mechaniczne, elektryczne lub hydrauliczne połączenie silnika ze skrzynią biegów, służące do łączenia lub przerywania przeniesienia napędu. Tradycyjna przekładnia ma koła zębate o zróżnicowanej wielkości, które tak jak w rowerze zmniejszają lub zwiększają szybkość obrotów silnika względem szybkości obrotów kół. Przekładnia automatyczna umożliwia samoczynne dostosowywanie przełożenia do prędkości samochodu, by utrzymać silnik w dopuszczalnym zakresie obrotów. Kierowca nie ma pedału sprzęgła, nie jest mu w tym wypadku potrzebny.

Osie i koła

Z silnika poprzez sprzęgło i skrzynię biegów, napęd przenoszony jest na koła. Podczas gdy dawniej w większości pojazdów napędzana była oś tylna, w dzisiejszych samochodach rozpowszechniony jest raczej napęd osi przedniej, który ma więcej zalet w zakresie parametrów jezdnych i jest tańszy w produkcji. Napęd na obie osie i wszystkie cztery koła przydatny jest przede wszystkim w pojazdach terenowych i sportowych. Obręcze kół wytwarzane są z reguły ze stali i zbudowane tak, by możliwie równomiernie dociskać oponę do nawierzchni.

Obręcze sportowe ze stopów aluminium są znacznie lżejsze, dzięki czemu korzystnie wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także obniżenie zużycia paliwa.


Opony letnie i zimowe

Opony - dziś już bezdętkowe - odgrywają szczególnie ważną rolę w zachowaniu samochodu na drodze. Stanowią one jedyny element kontaktu pojazdu z nawierzchnią drogi i obok hamulców oraz amortyzatorów decydują o bezpieczeństwie. Warstwy gumy o różnej formie i twardości, wzmocnione drutem stalowym i włóknem syntetycznym, tworzą po sklejeniu relatywnie twardą, dobrze przylegającą do nawierzchni drogi powierzchnię bieżnika oraz bardziej miękkie boki opony, co zwiększa komfort jazdy.

Gdy temperatura spada poniżej 7o C, zalecana jest wymiana opon letnich na zimowe, zapewniające w niższej temperaturze lepszą przyczepność, nawet na suchym asfalcie, nie mówiąc już o lodzie czy śniegu. Generalnie wszystkie cztery koła powinny być wyposażone w opony tego samego wzoru bieżnika. Regularna kontrola głębokości bieżnika jest wręcz niezbędna. Przepisy podają minimalną głębokość 1,6 mm , jednak dla bezpieczeństwa zaleca się co najmniej 2,6 mm głębokości dla opon letnich i 4 mm dla opon zimowych.

Hamulce

Dzięki hamulcom umieszczonym w obręczach kół, siła wywierana przez kierowcę na pedał hamulca pozwala zwolnić i zatrzymać samochód. Dzieje się to za pośrednictwem hydraulicznego układu hamulcowego, który działa na hamulce tarczowe lub bębnowe (najczęściej z tyłu). Siła, z jaką kierowca naciska na pedał, zwielokrotniona jest przez podciśnieniowe urządzenie wspomagające zwane serwem. Wywołane naciskiem ciśnienie płynu hamulcowego wyciska tłoki, które przyciskają klocki hamulcowe do tarcz hamulcowych (lub rozpierają szczęki hamulcowe wewnątrz bębnów). Regularna kontrola układu hamulcowego i stanu okładzin ciernych (klocków i szczęk hamulcowych) decyduje o bezpieczeństwie jazdy samochodu.

Komentarze
Brak dodanych komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIP
Dziennik UONET
Zastępstwa
Plan Lekcji
Wykaz Podręczników
Kiermasz podręczników używanych będzie organizowany we wrześniu.
Platforma Moodle
Dydaktyka
Informacje dla kandydatów
Kanał ZSAiO na YouTube
Kwalifikacje
BTiPR