Olimpiada Wiedzy o Turystyce
Dodane przez zsaio dnia 06 kwiecień 2017 00:00


Treść rozszerzona

Olimpiada Wiedzy o Turystyce - Anna i Wiktoria - Finalistki z ZSAiO !
Po raz czwarty odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Turystyce organizowana przez Instytut Geografii Miast i Turyzmu, Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego pod hasłem "Turystyka kulinarna - apetyt na region". Patronat honorowy nad olimpiadą objęło miedzy innymi Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze oraz Uniwersytet Łódzki.
Olimpiada przeprowadzona była w trzech etapach: ogólnoszkolnych, okręgowych i centralnym.
W olimpiadzie wzięło udział około 3000 uczniów ze 198 szkół z całej Polski. Po zmaganiach w etapie okręgowym wyłoniono najlepszą trzydziestkę, w której znalazły się uczennice Technikum Obsługi Turystycznej w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu: Anna Pożoga i Wiktoria Sądej - odpowiednio na pozycji siódmej i jedenastej, reprezentując tym samym województwo śląskie w olimpijskich zmaganiach.
Etap centralny odbył się w Spale w dniach 27-30.03.2017. Zgodnie z regulaminem finaliści przystąpili do testu oraz prezentowali przygotowane wcześniej wystąpienia zgodne z tematyką olimpiady. Anna Pożoga przedstawiła prezentacje pt. ”Tradycyjne i nowe odsłony dziczyzny w kulinaryce Żywiecczyzny” , Wiktoria Sądej zajęła się tematyką, poddawanego obecnie certyfikacji, miodu – „Miody Ziemi Żywieckiej smakiem ekoturystyki regionu” . Uczennice zaprezentowały produkty kulinarne regionu żywieckiego oraz ich wpływ na ruch turystyczny w regionie. Uzupełnieniem prezentacji multimedialnej była przygotowana degustacja : wyroby z dziczyzny oraz miód melisowy i napój miodowo- ziołowy przygotowane na bazie miodu spadziowego.
Komisja pod przewodnictwem prof. UŁ dr hab. Bogdana Włodarczyka egzaminowała kolejno uczestników olimpiady, gdzie wyłoniono najlepsza trójkę. Anna i Wiktoria ostatecznie uplasowały się odpowiednio na 14 i 15 miejscu w klasyfikacji punktowej. Finalistki posiadają zaświadczenia uprawniające do podjęcia studiów kierunkowych na wybranej uczelni poza konkursem oraz zaświadczenie o egzaminie zawodowym zliczonym na poziomie 100% z części teoretycznej.
Gratulujemy!