« Startuj z naukajazdy.go.pl «

Sobota, 19 stycznia 2008
15:07:28


Witam na warsztatach mechanizacji ZSAiO w Żywcu !
 
< Poprzednie

Technika kierowania

Przed rozpoczęciem jazdy kierujący powinien upewnić się o sprawności pojazdu, zapewnić sobie dobrą widoczność (oczyścić szyby), a następnie powinien:

a) ustawić fotel,
b) ustawić lusterka,
c) zapiąć pas bezpieczeństwa.

Uruchamiając silnik w obniżonej temperaturze należy:

a) wcisnąć sprzęgło,
b) ustawić dźwignię biegów w pozycji 'luz',
c) wyłączyć zbędne odbiorniki elektryczności,
d) włączyć ssanie w samochodach gaźnikowych.

Kierujący ruszając powinien zwiększyć obroty silnika i wolno zwalniając pedał sprzęgła. Na śliskiej nawierzchni należy ruszać z biegu drugiego.

Sprzęgło należy wciskać (do końca):

a) przy uruchamianiu silnika,
b) przy każdej zmianie biegu,
c) w ostatniej fazie hamowania.
W czasie manewrowania można jeździć na półsprzęgle, poza tym wyjątkiem nie wolno trzymać nogi opartej na pedale sprzęgła.

W czasie jazdy należy dostosować bieg do prędkości i przebiegu drogi, redukcję należy przeprowadzać przed skrzyżowaniem (zakrętem czy przejazdem) po uprzednim zmniejszeniu prędkości.

Hamulec ręczny w czasie jazdy można używać tylko w razie awarii hamulca roboczego. Można używać go do unieruchomienia pojazdu na postoju, lecz na stromym spadku należy dodatkowo pojazd zostawić na biegu, lub skręcić koła do krawężnika.

Hamując należy:

a) stopniowo zwiększać nacisk na pedał hamulca tak, aby nie zablokować kół,
b) na śliskiej nawierzchni hamować pulsacyjnie,
c) na spadku hamować silnikiem,
d) jeżeli jest taka konieczność, gwałtownie nacisnąć na pedał hamulca, jeżeli pojazd nie jedzie zbyt szybko lub wyposażony jest w urządzenia przeciwpoślizgowe (ABS).
Technika kierowania

Poślizg na śliskiej jezdni może być następstwem zbyt gwałtownego:

a) hamowania
b) zwiększenia obrotów silnika
c) skręcenia kierownicy

Podczas rozwijania zbyt dużej prędkości na zakręcie siła odśrodkowa powoduje, iż może nastąpić znoszenie tyłu pojazdu na zewnątrz zakrętu.

Ekonomiczna jazda polega na unikaniu gwałtownych przyspieszeń i hamowań oraz jeździe na wysokich biegach bez obciążenia silnika.

Na jezdni o kilku pasach ruchu w jednym kierunku, jadąc nawet bardzo szybko kierujący pojazdem powinien jechać jak najbardziej prawym pasem, lecz bez niepotrzebnych slalomów.

 

 

 

 

 

Nastepne >