« Startuj z naukajazdy.go.pl «

Poniedziałek, 03 marca 2008
19:09:03


Witam na warsztatach mechanizacji ZSAiO w Żywcu !
 
< Poprzednie

Użycie świateł i sygnałów

UŻYCIE ŚWIATEŁ
Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza przez całą dobę.

Należy używać świateł mijania:

a) w nocy na oświetlonych drogach,
b) w tunelu,
c) holując inny pojazd.

Nie wolno używać świateł drogowych:

a) w dzień,
b) w nocy na oświetlonych drogach,
c) jeżeli kierujący oślepi innych kierujących (także pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej lub pieszego maszerującego w kolumnie).

Światła przeciwmgłowe można używać w czasie złej przejrzystości powietrza (mgły, śnieżycy, ulewnego deszczu).

Światła przeciwmgłowe tylne można używać tylko, jeżeli przejrzystość powietrza spada do 50 metrów.
Można używać przednich świateł przeciwmgłowych w nocy, w czasie normalnej przejrzystości powietrza na drogach oznaczonych jako kręte (łącznie ze światłami mijania, aby lepiej widzieć przebieg drogi).

Świateł do jazdy dziennej można używać w dzień zamiast świateł mijania (tylko w czasie normalnej przejrzystości powietrza).

Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.

Dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni w pojeździe nie złączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdu o długości nie przekraczającym 6 metrów.

Wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone jeżeli pojazd jest zaparkowany:

a) W miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu,
b) na parkingu.
c) Na chodniku
d) Poza drogą

UŻYCIE SYGNAŁÓW DŹWIĘKOWYCH

Zabronione jest używanie sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym.

Można używać sygnału dźwiękowego (klaksonu) oraz świateł drogowych na wszystkich drogach w celu ostrzeżenia o niebezpieczeństwie (nawet wielokrotnie).

Przy wyprzedzaniu lub omijaniu pojazdu we mgle poza obszarem zabudowanym kierujący pojazdem silnikowym powinien dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe.

 

 

 

 

 

Nastepne >