Flaga Rzeczypospolitej Polskiej


Idź do treści

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - Skąd taki pomysł?
Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów historycznych:
* 2 maja 1945 o godzinie 6 rano zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa ( Siegessäule ) w Tiergarten w Berlinie.
* W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych ( po Święcie Pracy ), tak aby nie wisiały, w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze, święta 3 maja.


Dziś mało kto wie, że pomysłodawcą Dnia Flagi był były już poseł z Żywiecczyzny, Edward Płonka.

– Mieszkałem przez wiele lat w Szwecji, gdzie Dzień Flagi jest świętem państwowym. Tam bardzo szanuje się barwy narodowe, przed domami znajdują się maszty, na które Szwedzi wciągają flagi. Nikogo to nie dziwi, a wręcz przeciwnie - flaga jest codziennym elementem życia, zupełnie inaczej niż u nas. Bardzo mi się to podobało – wspomina Edward Płonka. – Dopiero po latach, gdy zostałem posłem, powróciła idea zrehabilitowania polskiej flagi, nadania jej szczególnej rangi. I tak narodził się pomysł ustanowienia Dnia Flagi – mówi były poseł.

Dzień Flagi polskiej jest najmłodszym polskim świętem. Początkowo Senat w 2004 roku uchwalił Święto Orła Białego, zamienione przez Sejm na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

– Dzień Flagi to jest zwieńczenie wielkiej pracy nad ustawą o barwach, godle i hymnie. Jej najważniejszym osiągnięciem jest zniesienie restrykcji w stosunku do osób, które używają symboli narodowych na co dzień – mówi Edward Płonka – choć i tak wciąż za mało zmieniło się w mentalności ludzi, jeśli chodzi o używanie symboli narodowych. Ale się zmienia, to najważniejsze. Pomaga w tym właśnie takie święto, jak dziś. Na pewno w krótkim czasie uczuć patriotycznych się nie pobudzi, ale trzeba próbować – dodaje.

A my - jak widzimy dziś nasze narodowe symbole? Czy po 20 latach w nowej, polskiej rzeczywistości nauczyliśmy się z szacunkiem traktować i używać flagę czy godło? Czy patriotyczne uczucia rozkwitają u nas jedynie w chwilach piłkarskich zmagań, kiedy to solidarnie wywieszamy biało-czerwone barwy... z logiem piwnej marki?

Edward Płonka


Co można, a czego nie?

Z Dekretu wydanego w 1955 roku Polacy mogli dowiedzieć się między innymi, że „flagę państwową podnosi się: (...) na budynkach organów władzy i administracji państwowej, urzędów, jednostek wojskowych, instytucji, szkół, przedsiębiorstw państwowych oraz organizacji politycznych, związków zawodowych, zrzeszeń spółdzielczych i organizacji społecznych - w dniach świąt państwowych: 1 maja i 22 lipca”.

Późniejsza ustawa z 1980 roku jednoznacznie mówiła o możliwości używania polskiej flagi jedynie z okazji uroczystości oraz świąt i rocznic państwowych oraz w czasie prac Sejmu, Senatu i sesji Rad Narodowych. Tak naprawdę za używanie symboli państwowych poza wyznaczonymi okolicznościami, groziły poważne sankcje...

Ale biało-czerwona flaga wieszana 1 maja w dniu Święta Pracy, była pospiesznie usuwana 2 maja, aby przypadkiem nigdzie nie pozostała w rocznicę Konstytucji 3 Maja. Jednak pomimo wypaczonych znaczeń, nadanych jej przez władzę ludową i ograniczeń jej stosowania w czasach PRL-u, zajmowała ważne miejsce w sercach Polaków.

źródło: www.super-nowa.pl


Powrót do treści | Wróć do menu głównego